Flag PL Flag UK

World Travel Show - relacja

World Travel Show - światowe targi turystyczne zorganizowane dla miłośników różnego rodzaju podróży, ale przede wszystkim doskonałe miejsce do spotkań z osobami o podobnych zainteresowaniach, a także idealna okazja do zapoznania się z najnowszymi trendami z branży turystycznej. To weekend niezapomnianych wrażeń, w dniach 14-16 października, w słynnym PTAK Warsaw Expo, znajdującym się w Nadarzynie koło Warszawy. Były to dni wypełnione atrakcjami dla indywidualnych podróżników, ale także rodzin z dziećmi. Wydarzeniu towarzyszyły liczne pokazy, konkursy, warsztaty, konferencje oraz spotkania z podróżnikami.

 WTS 01

Organizatorem imprezy był Holding Ptak SA - znany i ceniony na rynku organizator targów, imprez międzynarodowych, pokazów komercyjnych oraz konferencji. Hala wystawiennicza, znajdująca się niedaleko centrum Warszawy, lotniska Chopina jest największym centrum targowo- konferencyjnym w całej Europie Środkowej. O wyjątkowości centrum świadczy to, iż budynek posiada 6 nowoczesnych hal o łącznej powierzchni wewnętrznej 143 000 m2 oraz ponad 500 000 m2 powierzchni zewnętrznej. Był to na pewno jeden z ważniejszych powodów zgromadzenia tak licznej liczby wystawców. Krajem patronackim targów były Seszele.
 
WTS 02
WTS 03
(Występ zespołu- Seszele)

Udział w tej największej imprezie turystycznej Polski pozwolił na nawiązanie relacji biznesowych z partnerami z Polski oraz z zagranicy oraz pozyskanie nowych bazy klientów. Natomiast odwiedzającym zaoferował wachlarz licznych atrakcji, pokazów kulinarnych, wystaw fotograficznych tj. niepublikowanych zdjęć Ryszarda Kapuścińskiego, fotografii Marcina Kydryńskiego z podróży do Afryki oraz zdjęcia Aleksandra Doby z samotnej wyprawy przez Atlantyk.
 
WTS 04

Impreza rozpoczęła się uroczystym otwarciem targów z udziałem Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, Podsekretarza stanu Dawida Laska, przewodniczącym Warszawskiej Izby Turystyki Andrzejem Szymańskim, przedstawicielami PIT, POT, ITRP oraz przedstawicieli regionów zagranicznych, ambasadorów 36 krajów z całego świata, w tym: Chiny, Meksyk, Indonezja, Filipiny, Peru oraz 15 regionów, między innymi: Saksonia, Żupania Zagrzebska, Peszt. Otwarciu towarzyszył występ Państwowego Zespołu Ludowego i Tańca ,, Mazowsze" im. Tadeusza Sygietyńskiego.

WTS 05

Przez 3 dni w hali E można było spotkać się ze sławnymi podróżnikami, reporterami, pisarzami, fotografami: Martyną Wojciechowską, Aleksandrem Dobą, Nelą Małą Reporterką, Marcinem Kydryńskim, Markiem Kamińskim, Elżbietą Dzikowską, Jakubem Poradą czy Szymonem Hołownią.
 
WTS 06
(Aleksander Doba)

Festiwal Strefa Kontynentów oferował wiele stoisk z książkami podróżniczymi, sprzętem na wyprawy, a Afrykański Targ umożliwiał kupno rękodzieł i biżuterii.
Zaprzyjaźnieni z wydawnictwem „Kontynenty” podróżnicy podzielili się niesamowitymi historiami i praktycznymi poradami.
Stoisko National Geographic było rajem dla najmłodszych, ponieważ mogły one samodzielnie wykonać mydło czy pyszne pierniki z Torunia.
W strefie szkoleniowej odbywały się warsztaty z nurkowania, podstaw fotografii podwodnej oraz selekcji i obróbki zdjęć.
Piątkowy wieczór zakończył się Galą rozdania nagród 7 Nowych Cudów Polski National Geographic, poprowadzony przez redaktor naczelną czasopisma Martynę Wojciechowską.
 
WTS 07

Hala F stała się natomiast centrum dla miłośników turystyki wodnej. Warszawski Salon Jachtowy zaprezentował najnowsze jachty, łodzie, skutery oraz sprzęt. Celem organizatorów było stworzenie nowej formuły, spełniającej oczekiwania klientów. Niedzielny wieczór zakończyny prestiżową Galą Jachty 2016, którą poprowadził, dwukrotny medalista olimpijski, Mateusz Kusznierewicz wręczając Championy Jachtingu.

Salon Kamperów umożliwiał sprawdzenia jak naprawdę wygląda życie w podróży oraz porozmawianie z wielbicielami takiej formy wypoczynku. Nowe przewodniki i mapy ze specjalnymi trasami widokowymi pokazały najlepsze pola campingowe na całym świecie.

Podczas World Travel Show odbył się I Polski Kongres Pilotażu i Przewodnictwa, objęty patronatem Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego. W czasie kongresu piloci i przewodnicy wzięli udział w zajęciach prowadzonych przez trenerów akredytowanych przez Światową Federację Stowarzyszeń Przewodników Turystycznych. Było to pierwsze w Polsce spotkanie przedstawicieli World i European Federation of Tourist Guide Associations z polskimi pilotami i przewodnikami turystycznymi.

Była to I edycja World Travel Show, ale na pewno nie ostatnia. Organizatorzy jak również zwiedzający mają nadzieję na kolejną dawkę emocji za rok. Targi te zapowiadają się stać się jedną z przodujących tego typu imprez, nie tylko w Polsce, ale także w Europie.

Natalia Ojrzyńska
Wyższa Szkoła Turystyki
i Języków Obcych w Warszawie


(zdjęcia - Natalia Ojrzyńska dla WSTiJO)